Rozvoj předmatematických dovedností pro děti od 3 let

10.06.2019

Vždyť ani nemluví, to ho mám učit počítat? Ano, chápu, že existují mnohem důležitější věci, na které se musíme my, rodiče dětí s opožděním, soustředit. A nechci po vás, abyste učili děti ve 3 letech počítat. Ono to totiž není jen o počítání. Je to o rozvoji logického myšlení a širších předmatematických dovedností, které by měly patřit k základním znalostem všech předškoláků. Navíc většinu dětí dříve či později začnou číslice zajímat a k prvnímu počítání už bude jen kousek.

Čísla je prostě potřeba znát a používat. K naučení se počítání jedna-dvě-tři-čtyři-pět vám obvykle postačí prsty na jedné ruce, ale jak vhodně rozvíjet širší předmatematické dovednosti a logické myšlení? A že je děti s Downovým syndromem potřebují trénovat mnohem více než jiné děti, je vám jistě zřejmé. Právě tohle nebývá jejich silnou stránkou. 

Co si vlastně pod pojmem předmatematická dovednost představit? Dítě by mělo například poznat, čeho je méně a čeho více, co je větší a co menší, co je největší a co nejmenší. Co je dlouhé a co krátké, co je vysoké a co nízké. Od útlého věku je dobré učit dítě rozeznávat hodně a málo. Než se proto vrhnete na počítání, je dobré dát dítěti prostor, aby dokázalo pochopit a odlišit výše uvedené. S vlastním počítáním je dobré začít až v okamžiku, kdy se dítě o to začne zajímat samo.

Kačenka trénovala předmatematické dovednosti od malinka při lekcích PlayWisely, kdy se se svou oblíbenou lektorkou Pájou učila rozpoznávat právě již zmíněné hodně a málo, malé a velké, číselnou posloupnost i grafické vyjádření číslicemi či puntíky. Trénovala geometrické tvary. Po zvládnutí a pochopení těchto základů se postupně učila počítat a určovat, kolik čeho je. Myslím, že pouze se mnou by ji to tak nebavilo. Složitější úkoly při lekcích PlayWisely pro ni byly zábavou.

O čem přesně je výuka předmatematických dovedností v rámci karetního systému PlayWisely? Nejlépe vám to vysvětlí přímo Pavlína Klepáčová, lektorka PlayWisely: "Lekce PlayWisely zprostředkovávají dětem seznámení s matematikou již od raného věku. Čísla, počty, přiřazování, geometrické tvary, geometrická tělesa a další matematické hrátky, to vše je součást lekcí Moudrého hraní pro děti již od 4 měsíců. Děti matematické informace vstřebávají velmi přirozeně a intuitivně, ostatně jako další části karetního systému PW. PlayWisely je jedinečná výuková metoda, při které se stimulují obě mozkové hemisféry. Tzv. numerická gramotnost je samozřejmě efektivnější, když hra s čísly děti baví. Karetní systém lekcí je uzpůsoben tak, aby se mohl kreativně využít pro jakýkoliv věk dítěte, tedy od 4 měsíců až po děti předškolního věku. Od jednoduchého přiřazování čísel, počtů, rozlišování množství jako málo a hodně, přes vzestupnou stupnici - malý, větší... největší či málo, více ... nejvíce, až po přičítání, odečítání, sestavování matrixových tabulek a geometrických tvarů a těles. To vše s využitím barev, obrázků i reálných předmětů. Jedinečná a efektivní metoda rychlého čtení nebo-li rychlého zobrazování karet stimuluje pravou mozkovou hemisféru, která přijímá a zpracovává informace podvědomě. Proto je velmi efektivní u raného vzdělávání i u těch nejmenších dětí. Není zde třeba žádné interakce, kromě zraku. Vhodná je proto i pro neverbální děti, pro děti s nemožností jakékoliv interakce. Zde platí, že věk dětí se speciálními potřebami nehraje roli a na lekce tak mohou docházet i děti starší. Výzkumy ukazují, že stačí i tak málo, jako je schopnost rozlišit množství a počet v raném věku, aby se mozek "nastartoval" a neurony, které se začnou takto časně trénovat, zvyšují šanci na to, aby děti v pozdějším, klasickém vzdělávání, matematiku lépe pochopily a v jejím studiu byly úspěšnější".

S laskavým svolením Pavlíny Klepáčové přidávám pár fotek z jejího archivu, které jsou pořízeny přímo na lekcích, poznáte mezi nimi i naši Kačenku a další děti navštěvující lekce PW.

Proto pokud máte možnost ve svém okolí lekce navštěvovat, neváhejte. Vynaložený čas i finance se vyplatí. A to nejen kvůli počítání, lekce PlayWisely výrazně napomáhají celkovému rozvoji základních a posléze i předškolních dovedností. My rodiče tu všelicos okoukneme a potom můžeme úspěšně aplikovat doma. Neméně důležitý je fakt, že se jedná o místo, kde chromozom navíc není problém a kde panuje dobrá nálada a učení probíhá hrou.

I přes brzké seznámení s číslicemi se začátky Kačenčiny snahy o počítání datují na cca 4,5 let, přičemž s jistotou počítá až zhruba od 6,5 let. Opravdu jí to nebylo dlouho jasné. Od sedmi let si s chutí počítá sama od sebe. Je vidět, že má radost, že to chápe a umí.

Můžete zkusit i učení hrou. Zapojit hračky. Která panenka je velká a která je malá? Na které hromádce je víc autíček? Tady je hodně míčků, tady jich je málo. Říkanky jako Jedna dvě tři čtyři pět, cos to Honzo...naučí děti správné číselné posloupnosti. Nejoblíbenější hrou u nás bylo donedávna schovávání dřevěných číslic z vkládačky po bytě. Obě děti se toho nemohly nabažit a ani si nevšimly, jak se přitom krásně  a s jistotou naučily znát číslice.

Při ukazování na prstech se trénuje i jemná motorika, ono srovnat si správný počet prstíků a zbylé schovat je pro nemotorné ručičky přetežký úkol. Začněte proto raději jen jedničkou a pětkou. Jedna je palec a pět je celá ruka.

Víte, při čem se moje děti naučili nejlépe ukazovat? Při zpívání písničky Když jsem já sloužil..., při každém létu ukazuji na prstech a oba se to snaží co nejlépe napodobit. Samozřejmě dětmi nejoblíbenější klasika je ukazovat na prstech, kolik jim je let. To baví snad všechny.

Na trhu existuje bezpočet knih pro nejmenší, kde se seznamují s číslicemi a prvními počty. Přiznám se, že je nemám vůbec načtené, protože mne málokdy některá víc zaujala.

Máme doma teď ale jednu, kterou si Kačka moc oblíbila. Je z mého oblíbeného nakladatelství Usborne. Jmenuje se Lift-the-flap Numbers. Je sice v angličtině, ale přeložit těch pár vět určitě zvládnete.  Navíc to ani nebudete potřebovat. Kniha má spoustu odklápěcích okének a obsahuje jednoduchá počítání. Děti si potrénují i číselnou posloupnost. Je to šikovná kniha do auta na cesty.

A samozřejmě mám pro vás i tip na trénování logického myšlení a předmatematických dovedností z českých zdrojů. Jedná se o sešit Počítání soba Boba od Jiřiny Bednářové z dětské naučné edice Předškoláci. Je to jedna z mála učebnic, která se zaměřuje na širší předmatematické dovednosti a rozvoj logického myšlení a ne jen na klasické počítání. A jedna z mála, kterou vážně využijete a vašim dětem pomůže se zdokonalit a opravdu rozvíjet předmatematické schopnosti, které budou pro ně velice důležité.

Co v sešitu najdete? Porovnání věcí malý x velký, nižší x vyšší, kratší x delší, nejvyšší x nejnižší, hodně x málo, méně x více a samozřejmě i počítání. Děti si i potrénují postřeh a budou hledat, který obrázek má stejnou velikost jako jeho předloha.

Počítat se sobem Bobem můžete dokonce ve třech dílech s odlišnou obtížností a tím zvyšovat své dovednosti.

A až dítě ovládne číslice, můžete mu pořídit další z knih Kouzelného čtení od Albi - Moje první číslice. Tam si je bude opakovat samo, bez vaší aktivní spoluúčasti a vy si budete moci chvíli vydechnout. Díky této knize se Kačenka naučila výborně číselnou posloupnost do 12. Dokonce získává povědomí o dalších číslovkách od dvanáctky nahoru.

Poslední tip na závěr - nejintenzivnější výuku počítání dle mé zkušenosti poskytuje staré známé člobrdo. Kačenka hraje moc ráda každý den a velice se zlepšuje v odpočítávání políček, o které posunuje svou figurku. Na počátku to nechápala, museli jsme ji to hodně dlouho učit a opakovat. Teď už opravdu počítá a správně! Dokonce si začíná pamatovat, jak vypadají čísla na kostce a pozná je všechny na první pohled, aniž by stále počítala puntíky. Takže vytrvejte a hrajte člověče nezlob se, dokud se to nenaučí.

Přeji, ať se vaše děti s počítáním brzy zkamarádí a vám pevné nervy a hodně trpělivosti:-).

Jinak, všimli jste si, že počítání je dobré nejen pro trénování paměti, ale i pro učení skloňování slov, protože čeština je v tomto ohledu velice rozmarná? Jeden míč, dva míče, pět míčů...

A já už jdu spát a před spaním si budu počítat po kačenkovsku: Jeden ovečka, dva ovečky, tři oveček...

© 2018 - 2019 Hanka K. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky