Kartičky na orofaciální stimulaci

21.11.2018

Také se vašim dětem nechce mluvit? Zpíváte jim od mala, říkáte básničky, čtete pohádky, opakujete a opakujete (...až do zblbnutí) a prostě nic. A když už konečně nějaké to slovo začnou používat, začnete oslavovat, ale ejhle, výslovnost je lajdácká a ledabylá, nebo dokonce nesprávná. K završení všeho navíc někdy pracně naučené slovo přestanou z ničeho nic úplně používat. 

Znám ty pocity zmaru. Rozvoj řeči u dětí s Downovým syndromem je snad tím nejnáročnějším úkolem pro nás rodiče.

U nás se nejvíce osvědčily obrázkové kartičky, potom si Kačenka velice oblíbila jednoduché černobílé obrázky na trénování výslovnosti určité hlásky, které nám kopírovala paní logopedka tuším ze Šimonových listů. Oblíbená je i kniha Mluv se mnou, tu bych vám ráda představila v samostatném článku, protože je určitě dobrým tipem pro všechny rodiče dětí, které mají s řečí potíže. Přínos vidím i v tabletu, ač ho mnohdy rodiče zatracují, v poslechu DVD s písničkami Míši Růžičkové, v kouzelném čtení od Albi... Po týdenní intenzivní hipoterapii nastal pokaždé také výrazný posun v řeči. Pomohl nám samozřejmě i mladší a velmi (někdy až moc) hovorný bráška. Ale vše mělo opravdu svůj čas a šlo postupně. Donedávna si lidé dokonce mysleli, že Kačenka vůbec nemluví. Na veřejnosti a před cizími lidmi nemluvila skoro vůbec. Před létem nastala změna, kdy se každého dítěte na hřišti začala ptát, jak se jmenuje. Kdyby jednou. Ptala se desetkrát, dvacetkrát...pak se začala ptát i třeba kolemjdoucích. Od té doby se ptá sice pořád, ale už jen jednou, protože si jména pamatuje. Malý posun pro lidstvo, ale velký pro nás (já jsem si tedy oddechla hodně). Navíc zjišťuji, že jí konečně rozumí i cizí lidé!

Bohužel nejsem studovaný odborník, abych zde předkládala odborné rady, jak napomoci dítěti s rozvojem řeči, ale několik tipů (na základě vlastní zkušenosti) jsem pro vás sepsala v tomto článku. Můžeme opravdu jen napomáhat, protože nejdůležitější roli hraje mozek a míra jeho rozvoje. Dokud k tomu mozek nedozraje, mnoho toho nezmůžete. My, rodiče, se s tím musíme smířit. Není to vaše chyba, že prcek nemluví. Nezoufejte, určitě děláte vše proto, aby co nejdříve mluvit začal! A až dozraje ten vhodný čas, bude spousta prostoru mu s mluvením pomoci.

I když u dětí s Downovým syndromem člověk nikdy neví, jak na tom doopravdy jsou a zda už se posunuly z fáze "nezvládnu to", do fáze "zvládnu to, ale nechci to dělat"... Pamatuji si na jeden předloňský letní den, kdy jsme seděly s Kačenkou na zahradě u babičky a já se fakt hodně snažila, aby přestala říkat "potýl" místo motýl. Neúspěšně. Ruply mi nervy a bylo mi to fakt líto, že jsem jí to už tisíckrát vysvětlila, zopakovala a nic. Zoufalým hlasem jí říkám, že babička odešla s mladším Vítkem pryč, jen abychom měly klid, že vím, že umí říct motýl správně a že se jí prostě nechce a že tomu nerozumím, proč mě tak trápí, a že už jí to učit nebudu a že ty černobílé obrázky dělat už nebudeme, že jsem z toho vyčerpaná a nemá to cenu. A zhroutila jsem se do židle. Načež do nastálého ticha Kačka zahlásila jasně a zřetelně "motýl", vzala si štos papírů s obrázky a jeden za druhým je začala předříkávat - a správně. Jen jsem zírala. Takže někdy pomůže i se zdravě naštvat. Možná jen zkouší, co vydržíme. To jen pro inspiraci, zda nemáte doma podobného vykuka;-).

Ale konečně k tématu:-). I když dítě nemluví, nebo mluví špatně, můžete mu pomoci s rozvojem mluvidel, úst a jazyka, aby pak jejich ovládání bylo snazší. Velmi dobrým pomocníkem kromě různých orofaciálních stimulací jsou i Oromotorické (orofaciální) kartičky z Obrázkové školy, které pomocí obrázků napovídají, co dělat s jazykem, aby se naučil pořádně hýbat. Unás jsou velice oblíbené. Ovládání jazyka napomůže nejen lepší výslovnosti, ale i jeho celkové obratnosti. (Bohužel ale na slintání to nepomáhá, Kačka dál kape jako vodovod.)

Kartičky naleznete zde. V nabídce naleznete i druhou variantu, se zvířátky.

Jak vypadají?

A jak s nimi cvičíme?


Někdy s nimi i blbneme:-). Je to fajn společně strávený čas! A věřte, že mě ke konci bolí celý obličej, jak se vždy snažím jednotlivé cviky pečlivě předvádět.

Neváhejte a tyhle kartičky si domů určitě pořiďte, lze brát i s sebou na cesty a trénovat kdekoli. I v autě.

© 2018 - 2019 Hanka K. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky