Šimonovy pracovní listy č. 4 - rozvoj řeči pro 6+

29.01.2019

Slyšeli jste už o edici Šimonovy listy? Mně přijde skvělá. Zejména pro vzdělávání dětí s opožděným vývojem.

Černobílé papírové sešity s měkkou vazbou jsou zaměřené na rozvoj grafomotoriky, řeči, výslovnosti nebo celkově předškolních dovedností. Sešity jsou očíslovány a každý se věnuje jedné konkrétní oblasti rozvoje. Právě ze Šimonových listů dostáváme od naší paní logopedky okopírované stránky s obrázky vztahujícími se k výslovnosti určitého písmene (hlásky). Byla to vůbec první logopedická pomůcka, kterou Kačka vzala na vědomí a která jí výrazně pomohla s rozvojem řeči a aktivní slovní zásoby již od 4 let. Velmi ráda opakovala názvy věcí a zlepšovala tak i svou výslovnost. Logopedická cvičení naleznete například v sešitech č. 6 a 7.

Dnes bych vám ovšem ráda představila Šimonovy pracovní listy č. 4 zacílené na hlubší rozvoj myšlení a řeči. Jsou u nás doma totiž velice oblíbené a jsou moc pěkně graficky ztvárněné. Obsahují složitější dějové obrázky a jsou určeny pro starší děti (odhaduji u dětí s opožděným rozvojem řeči od 6 let), které již umí alespoň trochu mluvit a zvládají jednoduché věty.

Na přední stráně je obrázek s běžnou situací ze života (vstávání, školka, u lékaře, na zahrádce na jaře či na podzim, Vánoce, děda slaví narozeniny, nebo maminka čeká miminko). Z druhé strany je pak text, doporučené otázky a návody, jak dál s dějem na obrázku pracovat a jak se ptát, aby dítě mohlo samostatně odpovídat.

Jedinou nevýhodou je, že doprovodný text je umístěn zezadu obrázku, takže ho při prohlížení nevidíte a musíte stránku otáčet. Šikovnější by bylo, kdyby byl napsán na stránce vlevo, abychom my, rodiče, měli nápovědu na očích právě při samotném prohlížení. Z přiložených obrázků je vidět, že text vlevo se nevztahuje k danému obrázku vpravo, ale k obrázku předchozímu. Pokud byste si obrázky vytrhli ze sešitu, i tak je budete muset otáčet, což naruší koncentraci vašeho dítěte.

Černobílé vyobrazení je podle mne šikovné, neodvádí zbytečnou pozornost jako barevné a mnohdy příliš výrazné grafické ztvárnění. Obrázky lze díky tomu i snadno nakopírovat a dobře využít ve školkách či dětských centrech. Nebo si mohou zapůjčit rodiče mezi sebou.

Poslední strana je prázdná, ponechaná rodičům (či dětem) pro vlastní vyobrazení nějaké další situace typické z jejich rodiny. Kačenka se v nestřeženém okamžiku ujala svérázné grafické realizace, jen bohužel nikdo nevíme, co to má být, ani sama autorka:-).

© 2018 - 2019 Hanka K. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky