Trénujeme pinzetový úchop

28.02.2018

Ráda bych vám představila velice šikovnou pomůcku na trénování jemné motoriky, zejména pinzetového (nebo také vrchního klešťového) úchopu. Deska s kolíčky v šesti barvách.

Cílem je samozřejmě zastrkat kolíčky zpět do otvorů. A nejlépe se to dělá právě pinzetovým úchopem, který je u dětí s Downovým syndromem potřeba hodně trénovat. Také s ním bojujete jako my? Proto možná uvítáte můj dnešní tip.

U naší dcery trvalo několik let, než se naučila používat pinzetový úchop a zapojovat do něj správným způsobem palec a ukazováček. Pořád se jí do toho pletl prostředníček, který ukazováček úplně nahrazoval nebo alespoň doplňoval. Ukazováček mezitím zahálel a Kačenka ho příliš nepoužívala. Palec měla zase pokrčený a ohnutý a celkově se jí tento úchop dlouhé měsíce nedařil. I když jsme jemnou motoriku hodně cvičily, až s touto deskou, kterou jsem bohužel pořídila zbytečně pozdě, se nácvik správného provedení začal konečně více dařit. Trvalo ještě další měsíce, než její mozek nové provedení zafixoval. I teď se jí stále stává, že se jí tam prostředníček zamotá, nebo palec nesprávně ohne.

S deskou (obdobně jako s dalšími aktivitami popsanými v závěru) můžete začít ve chvíli, kdy vaše děti začnou sedět a mají volné ruce k tomu, aby s nimi mohly pracovat. A samozřejmě když přestanou strkat vše do pusy (i když ne že by se nám to i v šesti letech nestávalo, že). Kolíčky jsou dlouhé cca 3 cm. Jsou sice nabarvené barvami atestovanými pro děti (dle vyjádření výrobce), ale přece jen riziko cucání nebo zastrčení do různých otvorů na těle namísto do desky je tady velké.

Kromě pinzetového úchopu je pomůcka dobrá i pro trénování barev, protože se kolíčky zastrkují do otvorů podle jednotlivých barev. Nebo se vám víc líbí barevný chaos?

Desku jsem pořídila přes facebookovou skupinu Montessori bazar. Jedná se o homemade výrobek.

Na pinzetový úchop je dobrý i obyčejný kolíček na prádlo. Na začátek zvolte kolíček, který lze opravdu velice snadno zmáčknout, abyste vaše dítě zbytečně neodradili. Obvykle jdou snáze zmáčknout obyčejné plastové kolíčky, než ty dřevěné. Kolíčky můžete zkoušet dávat na pevnou podložku, prostírání, zalaminovaný papír, podtácek od piva, stěnu hladké krabičky. Pozor dejte na to, aby byla co nejtenčí, aby dítě nemuselo kolíček tolik rozevírat, než se s ním naučí manipulovat, a mělo radost, že se mu daří.

Později můžete kolíčkování spojit i s trénováním barev například při práci s kartičkami na označování správné barvy ovoce. Podobných kartiček je několik druhů, jejich výrobou a prodejem si přivydělává hodně maminek na mateřské. Obvykle lze zakoupit buď PDF soubor a dodělat si doma, nebo si nechat zaslat hotové zalaminované kartičky poštou. Lze je snadno sehnat přes eschovku, ještě snadněji na facebooku ve skupině Montessori bazar, kde bývá několik nabídek týdně. Kartičky je v každém případě lepší zalaminovat, jelikož papír se brzy nešetrným používáním znehodnotí.

Další pomůckou na trénování práce s prstíky a pinzetového úchopu je geoboard. Geoboard je pomůckou používanou podle principů montessori. Jedná se o desku buď s nasazovacími kolíčky, nebo s pevně nasazenými kolíčky, na které se navlékají gumičky různých barev. Na internetu lze najít a zakoupit velké množství geoboardů.

My máme doma desku GeoDuo z dílny Obrázkové školy, kterou spolu s ostatními geoboardy v nabídce naleznete na www.obrazkova-skola.cz/geoboards. Tento eshop si určitě dobře zapamatujte, naleznete zde spoustu výukových materiálů, zejména obrázkových kartiček, které jsou oblíbené nejen u rodičů autistických dětí, ale zejména dětí s opožděným vývojem řeči. Doma jich máme několik sad, některé jsme už poslali dál a slouží dalším dětem. O těch nejzajímavějších, které stále používáme, vám napíši samostatný článek.

Na GeoDuo desce spojujete levou a pravou část kolíčků gumičkami správné barvy podle zvolené předlohy. Předlohy se kupují zvlášť. Přiznávám, že tato aktivita Kačku zrovna dvakrát nebaví, chytit gumičku do prstů, natáhnout ji na kolíček tak, aby první konec držel a nevyklouznul, než ji nasadí na protilehlý kolíček, bylo pro ni a její neobratné prstíky z počátku velice náročné, zatímco šablony jsou příliš jednoduché. Na procvičení jemné motoriky ale pravidelně zařazuji, protože pokrok při manipulaci s gumičkami vidět je.

Existuje samozřejmě spousta dalších pomůcek na procvičování jemné motoriky prstů, některé z nich si můžete snadno připravit doma. Nejmenší mohou začít s vhazováním kaštanů, ořechů, kamenů odpovídající velikosti (raději větší, aby je nemohli spolknout) do láhve s širším hrdlem, osvědčila se mi dobře láhev od Nestea Zelený čaj. Později je možné přejít na vhazování korálků, těstovin, fazolí a jiných malých věcí do láhve s úzkým hrdlem. Zastrkování dřevěných míchátek z Cross Café do lahvičky od jogurtového nápoje malým otvorem vyříznutým ve víčku bývá u dětí také velmi oblíbené. Navlékání, provlékání, to jsou přesně ty aktivity, při kterých se prsty procvičí. I když upřímně, zrovna naše Kačenka je nerada dělá.

Přeji mnoho zdaru a zábavy při procvičování a ještě více trpělivost, je to běh na dlouhou trať.

© 2018 - 2019 Hanka K. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky