Trojúhelník Piklerové - přelézání v teple domova

16.03.2018

Také vaše děti rády lezou po prolézačkách a na dětských hřištích trávíte od jara do podzimu dlouhé hodiny? Ale jak děti zabavit přes zimu, kdy jsou prolézačky promrzlé, mokré, kluzké a děti navíc spíše nemocné než zdravé? Pořiďte jim domů dětskou prolézačku. Na tu mohou i s lehčí rýmou a kašlem, když je nechcete brát ven do mrazu nebo mezi zdravé děti, aby někoho nenakazily.

Pokud máte doma volný prostor alespoň 2x3 metry, zkuste trojúhelník Piklerové nebo jak je nazýván (nesprávně) Piklerův triangl. Trojúhelník nebo tedy triangl vymyslela žena, maďarská dětská lékařka Emmi Pikler. Tato paní pracovala v kojeneckém ústavu a vymyslela důmyslné "hračky" na rozvoj dětí, které pomáhají dětem k samostatnému pohybu. Trojúhelník jsou zjednodušeně řečeno žebřiny na přelézání ve tvaru trojúhelníku. Přelézání trojúhelníku učí správné koordinaci ruka-noha, kdy se děti učí správně přelézat a střídat ruku-protilehlou nohu, posiluje zejména šikmé břišní svaly, rovnováhu a další. Obvykle se trojúhelník doplňuje deskou nebo rampou.

V České republice v současné době běžně trojúhelník (i pod různými názvy) seženete například v eshopu Antonie a Emma, na www.antonieemma.cz nebo na eshopu www.hraveucenibyveronika.cz/. Nabízí se často i ve FB skupině Montessori bazar, odkud ho máme i my.

V hledáčku už jsem ho měla už dlouhou dobu, odolávala jsem, protože se jedná o rozměrnou věc a také poměrně drahou. Jenže od listopadu jsme byli s dětmi s krátkými přestávkami pořád doma s rýmou, kašlem a pak zase nanovo. Obě děti chvíli neposedí a zejména Kačka pořád někde leze, z něčeho skáče a pohyb prostě potřebuje, i když jí zrovna teče z nosu žlutá rýma, kvůli které nemůže mezi děti anebo v chladnu ven.

Nechtěla jsem dětem plést tvar trojúhelník s názvem přelézačky, tak mu říkáme "triangl". Triangl je určen už pro nejmenší děti od cca roku a půl, zdatnější i dříve:-). Kačenka v 6 letech zvládá přelézat bez problémů, Vítkovi ve 2 letech a kousek chvíli trvalo, než se naučil přelézat i přes vršek trianglu. Po 3 měsících už mu to jde dobře, ale jistit potřebuje doteď. Nedržím ho, ale nenechávám ho spadnout, když zakolísá a přepadne dozadu, nebo se mu smekne noha.

Máme obývák spojený s kuchyní a rozložený triangl i s deskou se nám sem krásně vejde. Váhala jsem, zda desku vůbec k němu pořídit, ale určitě jděte do ní, děti baví nejvíce. Z jedné strany je hladká a poslouží hlavně jako klouzačka, z druhé strany má příčky a dá se po ní nalézt, nebo i slézt (pěkně to drncá a děti to baví). Obě děti na ní řádí, sjíždí ji vsedě, v kleku, po břiše, potom se zase snaží po hladké části vyškrábat nahoru, nebo si po ní alespoň pouští autíčka.

Samotný triangl by je rozhodně tolik nebavil, s deskou je možnost využití mnohonásobně větší. Někdy jim z desky udělám vyvýšenou dráhu, po které přechází a trénují rovnováhu, a to je také hodně baví.

Při koupi dejte však pozor na možnost složení trojúhelníku, abyste ho mohli rychle složit a rozložit, a pak zase schovat složený třeba pod postel. Já jsem toto při koupi zanedbala, dle vyjádření paní sice skládací je, ale znamená to v reálu vyšroubovat a zase pak zašroubovat po obou stranách šrouby, což podle mne moc šikovné není, a tak ho máme raději pořád rozložený v ložnici. Naštěstí se nám vejde akorát do kouta položený přes noční stolek, ale přece jen jsem čekala větší flexibilitu a skladnost. Vyplatí se proto informovat se detailněji předem, jakým způsobem ho lze skládat.

Volit lze obvykle ze dvou velikostí, my máme menší s výškou 70 cm.

Jinak za nás veliká spokojenost a triangl pro malé neposedy a děti, které potřebují trénovat rovnováhu, koordinaci a posilovat břišní svaly, vřele doporučuji.

© 2018 - 2019 Hanka K. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky